Badania USG
W Mediss Medical Clinic oferujemy:
- Diagnostykę pozwalającą na wczesne wykrycie problemów zdrowotnych.
- Bezpieczne i nieinwazyjne badania.
- Precyzyjne wyniki dzięki nowoczesnym urządzeniom diagnostycznym USG pozwalającym uzyskać wyraźny obraz struktur anatomicznych.
- Kontrolę stanu zdrowia dzięki regularnym badaniom pozwalającym na monitorowanie zmian chorobowych w odpowiednim czasie.
- Komfort Pacjenta dzięki szybkim terminom badań oraz brakiem kolejek w poczekalni.
Co oferujemy?
W Mediss Medical Clinic wykonujemy badania:
- USG jamy brzusznej
- USG tarczycy
- USG ślinianek
- USG węzłów chłonnych
- USG ginekologiczne (transwaginalne)
- USG układu moczowego z oceną zalegania moczu
Jak pracujemy?
Badania USG w Mediss Medical Clinic w Gdańsku
Ultrasonografia jest jedynym całkowicie bezpiecznym badaniem obrazowym, dzięki któremu lekarz wykonujący badanie może ocenić budowę narządów wewnętrznych.
Pracujemy na urządzeniach: GE VOLUSON E10 BT21 oraz SAMSUNG V6 / 2024
USG jamy brzusznej
Co to jest USG jamy brzusznej?
USG jamy brzusznej to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które umożliwia ocenę narządów wewnętrznych takich jak wątroba, drogi żółciowe, trzustka, nerki i inne. Pomaga wykryć różne schorzenia, w tym złogi w układzie moczowym, stany zapalne, guzy, torbiele oraz uszkodzenia pourazowe. USG jest również używane do monitorowania leczenia nowotworów i wykrywania przerzutów.
Jak przygotować się do badania?
Przygotowując się do badania USG jamy brzusznej zalecane jest stosowanie diety lekkostrawnej dzień przed badaniem oraz unikanie jedzenia i picia (poza niesłodzoną wodą) na kilka godzin przed badaniem. Wskazane jest także zażycie leków usuwających powietrze z przewodu pokarmowego, takich jak Espumisan.
Dzień przed badaniem:
- Dieta lekkostrawna: Unikaj surowych jarzyn, grubo mielonych kasz, strączków, czy też potraw smażonych, wędzonych i mocno przyprawionych.
- Zażyj lek usuwający powietrze z przewodu pokarmowego, np. Espumisan, zgodnie z zaleceniami na ulotce.
W dniu badania:
- Jeśli badanie odbywa się przed południem: Bądź na czczo od godziny 18:00 dnia poprzedniego.
- Jeśli badanie odbywa się po południu: Unikaj jedzenia na co najmniej 6 godzin przed badaniem.
Unikaj również picia kawy, mocnej herbaty, palenia tytoniu oraz żucia gumy.
Wypełnienie pęcherza moczowego
Prawidłowe obrazowanie narządów miednicy małej wymaga wypełnionego pęcherza moczowego. Na 1-2 godziny przed badaniem wypij około 1 litr niegazowanej wody i nie oddawaj moczu. Przynieś ze sobą wcześniejsze wyniki badań obrazowych, jeśli je posiadasz.
Przebieg badania
Badanie trwa około 15-20 minut i najczęściej odbywa się w pozycji leżącej na plecach. Skóra pacjenta jest pokrywana specjalnym żelem, który zapewnia pełny kontakt głowicy aparatu ze skórą. Lekarz przesuwa głowicę aparatu, uzyskując obrazy narządów widoczne na monitorze.
Wskazania do wykonania badania USG jamy brzusznej
USG jamy brzusznej zaleca się osobom doświadczającym niewyjaśnionych bólów brzucha, zmian w tym obszarze (guzki, zgrubienia), krwawienia z dróg rodnych lub przewodu pokarmowego, biegunek, wymiotów, nagłej utraty masy ciała, zażółcenia skóry, zatrzymania moczu lub stolca, oraz po urazach.
USG jamy brzusznej to skuteczna i bezpieczna metoda diagnostyczna, umożliwiająca ocenę stanu narządów wewnętrznych i wykrywanie różnorodnych schorzeń. Odpowiednie przygotowanie do badania jest kluczowe dla uzyskania wiarygodnych wyników. W razie potrzeby konsultacji i wykonania badania, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
USG tarczycy
USG tarczycy jest podstawowym badaniem obrazowym u osób z podejrzeniem chorób tarczycy. Służy do oceny wielkości, kształtu, położenia oraz oceny morfologicznej gruczołu. Integralnym elementem badania USG tarczycy jest ocena okolicznych węzłów chłonnych.
Wskazaniami do wykonania USG tarczycy są:
- różnicowanie autoimmunologicznych i nieautoimmunologicznych chorób tarczycy,
- ocena szyjnych węzłów chłonnych,
- powiększenie gruczołu bez wyczuwalnego guzka,
- wyczuwalny palpacyjnie guzek lub wole guzkowe,
- kontrola wielkości guzków/zmian ogniskowych łagodnych tarczycy,
- kontrola efektów leczenia.
USG węzłów chłonnych
USG węzłów chłonnych umożliwia ocenę ich wielkości oraz struktury. Pozwala na rozróżnienie między węzłami reaktywnymi, powiększonymi w wyniku stanu zapalnego, a węzłami podejrzanymi o charakter nowotworowy. Najczęściej przeprowadza się USG węzłów chłonnych:
- szyjnych,
- nadobojczykowych,
- pachowych,
- zaotrzewnowych,
- pachwinowych.
Wskazaniami do wykonania badania są między innymi:
- powiększenia węzłów chłonnych,
- zmiany na skórze w ich obrębie,
- ból w ich okolicy,
- wyczuwalne zmiany w badaniu palpacyjnym.
Jak przebiega badanie USG węzłów chłonnych?
Badanie trwa kilka minut, jest bezbolesne i bezpieczne. Pacjent znajduje się podczas niego w pozycji leżącej. Lekarz nakłada na badany obszar specjalny żel, a następnie przesuwa po nim głowicę USG. Wynik dostępny jest od razu w formie opisu z dołączonym wydrukiem zdjęć ultrasonograficznych.
USG węzłów chłonnych służy do oceny wielkości oraz budowy struktury węzłów chłonnych w określonym obrębie. Jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.
USG ginekologiczne (transwaginalne)
USG ginekologiczne, zwane również transwaginalnym, stanowi istotną procedurę diagnostyczną umożliwiającą dokładną ocenę narządów w miednicy mniejszej. Badania wykonuje się przy użyciu specjalnej sondy dopochwowej, każdorazowo zabezpieczanej osłonką lateksową pokrytą żelem.
Jak przebiega USG transwaginalne?
Podczas badania pacjentka kładzie się na kozetce, a lekarz wprowadza sondę dopochwową emitującą ultradźwięki. Lokalizacja sondy umożliwia ocenę narządów wewnętrznych. Badanie jest nieinwazyjne i zazwyczaj bezbolesne, choć niekiedy pacjentki mogą odczuć pewien dyskomfort. Trwa zwykle kilka minut, a lekarz może natychmiast ocenić ewentualne zmiany.
W niektórych przypadkach badanie można przeprowadzić przez powłoki jamy brzusznej, szczególnie u pacjentek, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego.
W jakim celu wykonuje się badanie transwaginalne?
Badanie USG transwaginalne, zwane również ginekologicznym, jest skutecznym narzędziem diagnostycznym, pozwalającym na identyfikację różnych chorób, nieprawidłowości i zmian w narządach ginekologicznych. Poniżej przedstawiamy najczęstsze schorzenia, które można wykryć przy pomocy tego badania:
- nieprawidłowa grubość endometrium,
- zespół policystycznych jajników (PCOS),
- torbiele jajników,
- mięśniaki macicy,
- zmiany nowotworowe w narządach płciowych,
- nieprawidłowa budowa mięśni macicy, kości i tkanek miednicy.
Warto podkreślić, że USG transwaginalne jest bezpieczną, nieinwazyjną procedurą, która dostarcza cennych informacji diagnostycznych. Jednakże, ostateczna interpretacja wyników zawsze powinna być dokonana przez doświadczonego specjalistę, który uwzględni kontekst kliniczny i inne dostępne dane medyczne pacjentki.
Kiedy warto wykonać takie badanie:
- nietypowe krwawienia z dróg rodnych,
- bóle podbrzuszne,
- nietypowe dolegliwości związane z cyklem menstruacyjnym,
- diagnostyka niepłodności,
- monitorowanie ciąży,
- ocena stanu narządów płciowych,
- badanie profilaktyczne.
Warto podkreślić, że decyzja o wykonaniu USG ginekologicznego powinna być podejmowana indywidualnie przez lekarza na podstawie historii zdrowia pacjentki, jej objawów i potrzeb diagnostycznych. Regularne wizyty u ginekologa oraz przeprowadzanie zaleconych badań są kluczowe dla utrzymania zdrowia reprodukcyjnego kobiet.
lek. Michał Joskowski
Radiolog
Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z Radiologii. Szczególnie interesuję się obrazowaniem z zakresu twarzoczaszki i szyi. Doświadczenie zawodowe zdobywam […]
RozwińJestem lekarzem w trakcie specjalizacji z Radiologii.
Szczególnie interesuję się obrazowaniem z zakresu twarzoczaszki i szyi. Doświadczenie zawodowe zdobywam w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku – jednym z najlepszych ośrodków medycznych w kraju.
Radiologia jest moją pasją od początku przygodny z medycyną. Swoją wiedzę i umiejętności regularnie poszerzam na konferencjach oraz w trakcie dodatkowych szkoleń.
W mojej codziennej pracy ważne są dla mnie dobry kontakt z pacjentem oraz kompleksowa odpowiedź na jego potrzeby. Istotnie jest dla mnie nie tylko znalezienie problemu, ale również wskazanie ścieżki diagnostyki i leczenia.
lek. Maria Walkiewicz
Specjalista ginekologii i położnictwa
Jestem specjalistką położnictwa i ginekologii. Ukończyłam Wydział Lekarski Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz studia podyplomowe z seksuologii klinicznej w Wyższej […]
RozwińJestem specjalistką położnictwa i ginekologii. Ukończyłam Wydział Lekarski Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz studia podyplomowe z seksuologii klinicznej w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Sopocie, a także szkolenie specjalizacyjne w zakresie położnictwa i ginekologii w Szpitalu Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w Gdańsku. Posiadam doświadczenie w praktyce ambulatoryjnej i szpitalnej. Zajmuję się głównie chorobami ginekologicznymi oraz prowadzeniem ciąży fizjologicznej. Wykonuję również diagnostykę narządu rodnego w oparciu o kolposkopię. Dbaniem o komfort moich pacjentek zajmuje się również wykonując zabiegi regeneracyjne w ginekologii. Stale rozwijam swoje umiejętności poprzez specjalistyczne szkolenia, konferencje naukowe i warsztaty. Jestem pasjonatką jazdy na rowerze i podróży, a prywatnie szczęśliwą mamą dwóch córek.
Zwińlek. Daria Tomicka
Specjalista ginekologii i położnictwa
Jestem specjalistką położnictwa i ginekologii. Ukończyłam Wydział Lekarski Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (2009r), a także studia podyplomowe na […]
RozwińJestem specjalistką położnictwa i ginekologii. Ukończyłam Wydział Lekarski Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (2009r), a także studia podyplomowe na SSW Stargardinum na kierunku „Zarządzanie w służbie zdrowia” (2013r). Specjalizację z położnictwa i ginekologii zakończyłam w Samodzielnym Publicznym Wielospecjalistycznym ZOZ w Stargardzie, podczas której odbyłam staż kierunkowy w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku w Klinice Położnictwa i Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej. Posiadam doświadczenie w praktyce szpitalnej i ambulatoryjnej. Zajmuję się przede wszystkim doborem środków antykoncepcyjnych, poradnictwem prekoncepcyjnym, prowadzeniem ciąż fizjologicznych oraz ciąż wysokiego ryzyka, leczeniem zaburzeń miesiączkowania, opieką nad kobietami w okresie około- i pomenopauzalnym. Wykonuję USG ginekologiczne i położnicze oraz przeprowadzam zabiegi z zakresu ginekologii regeneracyjnej i estetycznej. Jako priorytet uznaję zdrowie pacjentek, przyjazną atmosferę podczas wizyty i dobry kontakt. Stale rozwijam swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w konferencjach naukowych oraz w praktycznych warsztatach technik diagnostycznych i operacyjnych.
ZwińCennik
Usługa | Cena usługi |
---|---|
USG tarczycy | 200 zł |
USG jamy brzusznej | 200 zł |
USG układu moczowego z oceną zalegania moczu | 250 zł |
USG węzłów chłonnych | 200 zł |
USG jąder | 250 zł |
USG ślinianek | 200 zł |
USG tkanek miękkich (guzki, zgrubienia skóry) | 200 zł |
Konsultacja ginekologiczna z USG | 300 zł |
Konsultacja położnicza z USG | 350 zł |
Nasze centrum
Nasza klinika znajduje się w samym centrum dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz. Dojedziesz do nas wszystkimi środkami komunikacji miejskiej.
Jeśli poruszasz się samochodem możesz zaparkować na terenie Garnizonu, z tyłu budynku VIGO:
parking Garnizon Zabytki.
Do zobaczenia!
Wypełnij formularz
Zostaw swoje dane kontaktowe. Zadzwonimy lub napiszemy do Ciebie maila.
Skontaktuj się z nami
Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 20:00. Skorzystaj z formularza kontaktowego zostawiając swoje dane kontaktowe lub skorzystaj z informacji zamieszczonych poniżej.
FAQ
Nie ma tutaj odpowiedzi na Twoje pytanie?
Skontaktuj się z nami mailowo
recepcja@medissmedical.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Tak. Posiadamy ultrasonograf GE Voluson E10 BT21. Jest to jedno z najnowszych i najbardziej zaawansowanych urządzeń do badań ultrasonograficznych, zapewniające precyzyjne i wysokiej jakości obrazy diagnostyczne, dzięki czemu możliwa jest dokładna analiza struktur anatomicznych oraz diagnostyka różnych schorzeń.
Tak, badanie USG jest bezpieczne, nie wykorzystuje promieniowania jonizującego. Jest bezbolesne i nieinwazyjne.
W zależności od rodzaju badania, może być konieczne specjalne przygotowanie do wizyty, o czym poinformujemy przed wizytą.
Tak, badanie USG jest ogólnodostępne i może być przeprowadzane u pacjentów w różnym wieku.
Skierowanie na badanie usg w Mediss Medical nie jest konieczne.
Zobacz również