Umów wizytę 888 300 301
Gdańsk, Szymanowskiego 2
Home Oferta Badanie USG
Badanie USG

Badanie USG

Nasza oferta obejmuje szeroki zakres badań USG. W zakresie usług znajdują się zarówno USG ginekologiczne, jak i dla kobiet w ciąży, w tym 3D/4D oraz USG narządów wewnętrznych.

W Mediss Medical wykonujemy badania USG:

– piersi
– tarczycy
– jamy brzusznej
– układu moczowego z oceną zalegania moczu
– węzłów chłonnych
– ślinianek

Więcej

Co oferujemy?

  1. Wczesną diagnostykę – badania USG pozwalają na wczesne wykrycie problemów zdrowotnych.
  2. Bezpieczne i nieinwazyjne badanie – USG to bezpieczna metoda diagnostyczna. 
  3. Precyzyjne wyniki – zaawansowana technologia urządzeń USG pozwala uzyskać precyzyjne i wyraźne obrazy struktur anatomicznych.
  4. Kontrolę stanu zdrowia – regularne badania USG pozwalają na monitorowanie zmian w czasie, co umożliwia skuteczną kontrolę stanu zdrowia.
  5. Komfort Pacjenta – procedura jest niewielkim obciążeniem dla Pacjenta.



Jak pracujemy?

01

Pierwszym krokiem jest umówienie wizyty u naszego radiologa, możesz się umówić telefonicznie, mailowo, poprzez formularz kontaktowy lub bezpośrednio na naszej stronie w zakładce umów wizytę.

02

Po umówieniu wizyty, otrzymasz od nas specjalne zalecenia dotyczące przygotowania do badania usg, aby zapewnić najwyższą jakość badania.

03

W trakcie wizyty radiolog zapyta Cię o powód wizyty. Jeśli dysponujesz skierowaniem na badanie usg, należy je okazać lekarzowi. Warto też mieć przy sobie wyniki poprzednich badań.

04

W naszej klinice każdy Pacjent ma przypisanego opiekuna, który jest wsparciem i służy pomocą wtedy, kiedy tylko tego potrzebujesz.

Ultrasonografia jest jedynym całkowicie bezpiecznym badaniem obrazowym, dzięki któremu lekarz wykonujący badanie może ocenić budowę narządów wewnętrznych.

Pracujemy na urządzeniu GE VOLUSON E10 BT21

USG JAMY BRZUSZNEJ

USG jamy brzusznej pozwala ocenić narządy w obrębie jamy brzusznej, m.in. wątrobę, drogi żółciowe, trzustkę czy nerki. Badanie pomaga wykryć rozmaite schorzenia, m.in. złogi w układzie moczowym, stany zapalne otrzewnej, guzy, torbiele, uszkodzenia po urazach. Pozwala także monitorować leczenie nowotworów zlokalizowanych w tym miejscu oraz wykrywać przerzuty.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej

Dzień przed badaniem

Stosuj dietę lekkostrawną, z wyłączeniem surowych jarzyn, owoców i ciemnego pieczywa. Dodatkowo możesz przyjąć lek, który ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, ponieważ jest ono przeszkodą dla ultradźwięków, np. Espumisan, jest on szczególnie wskazany u pacjentów z tendencją do zaparć i wzdęć brzucha

Jeżeli badanie odbywa się do godz. 12:00 – zgłoś się na badanie na czczo. Ostatni posiłek w dniu poprzedzającym badanie spożyj do godziny 18.00

Jeżeli badanie odbywa się po godz. 12:00 – na co najmniej 6 godzin przed badaniem.

  • nie przyjmuj pokarmów.
  • nie pij innych płynów poza niesłodzoną wodą niegazowaną. W szczególności nie pij kawy i mocnej herbaty.
  • nie pal tytoniu.
  • nie żuj gumy.

Dodatkowo, możesz przyjąć np. Espumisan, Esputicon lub podobne, 3 x 2 kapsułki w ciągu dnia.

 

USG jamy brzusznej, a wypełniony pęcherz moczowy

Warunkiem prawidłowego obrazowania ultrasonograficznego przez powłoki brzuszne narządów miednicy małej jest wypełnienie pęcherza moczowego.
Pęcherz wypełniony moczem wypycha pętle jelitowe z miednicy małej i stanowi swoiste „okno ultrasonograficzne” umożliwiające obserwację narządów rodnych kobiety, gruczołu krokowego mężczyzny oraz pęcherza moczowego.

Aby umożliwić ocenę pęcherza na 1–2 godz. przed badaniem:
Wypij 1 do 4 szklanek niegazowanej wody i nie oddawaj moczu. Ilość wypitego płynu potrzebna do wypełnienia pęcherza jest zależna od czynników indywidualnych. Powinien być średnio wypełniony, ale nie maksymalnie. Jeśli posiadasz poprzednie wyniki badań obrazowych (np. USG, rezonansu magnetycznego – MRI, tomografii komputerowej -TK), pamiętaj, aby przynieść je ze sobą. Podczas wykonywania USG jamy brzusznej możesz zostać poproszony o opróżnienie pęcherza. W przypadku obrazowania jamy brzusznej (bez oceny układu moczowego) pęcherz może być pusty.

Jak przebiega badanie USG brzucha?

Cała procedura trwa ok. 15-20 minut.
Badanie wykonuje się najczęściej w pozycji leżącej chorego na plecach. Lekarz pokrywa skórę specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatu ze skórą i wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Substancja ta jest obojętna dla skóry i łatwo się zmywa wodą z mydłem. Przesuwając głowicę aparatu uzyskuje się obrazy całego badanego narządu, które widoczne są na ekranie monitora.

Wskazania do wykonania badania USG jamy brzusznej:

Badanie powinny zrobić osoby, które doświadczają bólów brzucha z niewyjaśnionej przyczyny. Także wszelkie zmiany (guzki, zgrubienia) w tym obszarze wymagają wykonania badania. Lekarz może zdecydować o USG w przypadku krwawienia z dróg rodnych lub przewodu pokarmowego (widocznego w kale lub moczu), biegunek, wymiotów. Sygnałem alarmowym są także utrzymujący się powiększony obwód brzucha lub nagła utrata masy ciała, zażółcenie skóry, zatrzymanie moczu lub stolca oraz urazy.

USG PIERSI

To badanie gruczołów sutkowych za pomocą ultradźwięków. Zazwyczaj polecane jest młodym kobietom, ponieważ ich piersi zbudowane są z bardzo gęstej tkanki gruczołowej. U nich ultradźwięki wychwytują wszelkie zmiany lepiej niż promienie rentgenowskie. Zaleca się wykonywać profilaktycznie badanie piersi raz w roku. Badanie jest bezbolesne i szybkie, trwa około 15 minut.

 

W którym dniu cyklu wykonać badanie?

Badanie USG piersi można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, ale najlepiej zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu. Przed miesiączką piersi często są tkliwe i obrzęknięte. Poza tym zwiększa się zawartość wody w tkance piersi, co utrudnia interpretację widzianego obrazu.
Badanie ultrasonograficznę powinno być poprzedzone badaniem palpacyjnym (dotykowym) piersi, dzięki czemu można poprawić czułość i swoistość diagnostyki.

Kiedy wykonać badanie USG piersi – zalecenia lekarzy

  • Po dwudziestym roku życia zaleca się samobadanie piersi wykonywane raz w miesiącu, najlepiej tego samego dnia, i przynajmniej jednorazowe kontrolne badanie piersi u lekarza (ginekologa, onkologa).
  • Po 25. roku życia zaleca się samobadanie piersi raz w miesiącu, palpacyjne badanie piersi u lekarza i profilaktycznie badanie USG piersi wykonywane raz w roku. U młodych pacjentek, do 40. roku życia, w piersiach przewagę ma tkanka gruczołowa.
  • Po czterdziestym roku życia zaleca się comiesięczne samobadanie piersi, co pół roku badanie palpacyjne u lekarza, raz w roku badanie USG piersi i co dwa lata mammografię.

Wskazania do badania USG piersi

Jeśli należysz do grupy podwyższonego ryzyka, np. w Twojej rodzinie były przypadki raka piersi albo też stwierdzono u Ciebie mutacje genów BRCA1 i BRCA 2 musisz okresowo poddawać się badaniom. Badanie USG piersi jest bezwzględnie zalecane jeśli:

  • kobieta uskarża się na nietypowe bóle piersi, występujące poza okresem miesiączkowania,
  • jeśli w badaniu palpacyjnym wyczuwalne są różnego rodzaju stwardnienia, zgrubienia, guzki, zaciągnięcia skóry na sutkach, zmiany w brodawkach sutkowych, wyczuwalne guzki w dołach pachowych,
  • doszło do nietypowego wycieku z brodawki u kobiet niebędących w ciąży i niekarmiących piersią.
    Badanie USG piersi w ciąży i podczas laktacji
    W trakcie laktacji nie ma przeciwwskazań do badania USG piersi.

USG GINEKOLOGICZNE (TRANSWAGINALNE)

Badanie USG ginekologicznego, zwane również transwaginalnym, stanowi istotną procedurę diagnostyczną umożliwiającą dokładną ocenę narządów w miednicy mniejszej. Badania. wykonuje się przy użyciu sondy przezpochwowej zabezpieczanej każdorazowo osłonką lateksową pokrytą żelem.

Jak przebiega USG transwaginalne?

Podczas badania pacjentka kładzie się na kozetce, a lekarz wprowadza sondę dopochwową emitującą ultradźwięki. Lokalizacja sondy umożliwia ocenę narządów wewnętrznych. Badanie jest nieinwazyjne i zazwyczaj bezbolesne, choć niekiedy pacjentki mogą odczuć pewien dyskomfort. Trwa zwykle kilka minut, a lekarz może natychmiast ocenić ewentualne zmiany.
W niektórych przypadkach badanie można przeprowadzić przez powłoki jamy brzusznej, szczególnie u pacjentek, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego.

W jakim celu wykonuje się badanie transwaginalne?

Badanie USG transwaginalne, zwane również ginekologicznym, jest skutecznym narzędziem diagnostycznym, pozwalającym na identyfikację różnych chorób, nieprawidłowości i zmian w narządach ginekologicznych. Poniżej przedstawiam najczęstsze schorzenia, które można wykryć przy pomocy tego badania:

  • nieprawidłowa grubość endometrium
  • zespół policystycznych jajników (PCOS):
  • torbiele jajników:
  • mięśniaki macicy:
  • zmiany nowotworowe w narządach płciowych:
  • nieprawidłowa budowa mięśni macicy, kości i tkanek miednicy

Warto podkreślić, że USG transwaginalne jest bezpieczną, nieinwazyjną procedurą, która dostarcza cennych informacji diagnostycznych. Jednakże, ostateczna interpretacja wyników zawsze powinna być dokonana przez doświadczonego specjalistę, który uwzględni kontekst kliniczny i inne dostępne dane medyczne pacjentki.

Kiedy warto wykonać takie badanie:

  • nietypowe krwawienia z dróg rodnych
  • bóle podbrzuszne
  • nietypowe dolegliwości związane z cyklem menstruacyjnym
  • diagnostyka niepłodności
  • monitorowanie ciąży
  • ocena stanu narządów płciowych
  • badanie profilaktyczne

Warto podkreślić, że decyzja o wykonaniu USG ginekologicznego powinna być podejmowana indywidualnie przez lekarza na podstawie historii zdrowia pacjentki, jej objawów i potrzeb diagnostycznych. Regularne wizyty u ginekologa oraz przeprowadzanie zaleconych badań są kluczowe dla utrzymania zdrowia reprodukcyjnego kobiet.

USG TARCZYCY

USG tarczycy jest podstawowym badaniem obrazowym u osób z podejrzeniem chorób tarczycy. Służy do oceny wielkości, kształtu, położenia oraz oceny morfologicznej gruczołu. Integralnym elementem badania USG tarczycy jest ocena okolicznych węzłów chłonnych.
Wskazaniami do wykonania USG tarczycy

  • różnicowanie autoimmunologicznych i nieautoimmunologicznych chorób tarczycy,
  • ocena szyjnych węzłów chłonnych,
  • powiększenie gruczołu bez wyczuwalnego guzka,
  • wyczuwalny palpacyjnie guzek lub wole guzkowe,
  • kontrola wielkości guzków/zmian ogniskowych łagodnych tarczycy,
  • kontrola efektów leczenia

Nasi specjaliści

lek. Michał Joskowski

lek. Michał Joskowski

Radiolog

Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z Radiologii. Szczególnie interesuję się obrazowaniem z zakresu twarzoczaszki i szyi. Doświadczenie zawodowe zdobywam […]

Czytaj więcej
Sprawdź na Znany lekarz
lek. Michał Kuling

lek. Michał Kuling

Radiolog

Jestem absolwentem kierunku Lekarskiego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Szkolenie specjalizacyjne z Radiologii i diagnostyki obrazowej rozpocząłem w Szpitalu Wojewódzkim […]

Czytaj więcej
Sprawdź na Znany lekarz
lek. Maria Walkiewicz

lek. Maria Walkiewicz

Ginekolog

Jestem specjalistką położnictwa i ginekologii. Ukończyłam Wydział Lekarski Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz studia podyplomowe z seksuologii klinicznej w Wyższej […]

Czytaj więcej
Sprawdź na Znany lekarz
lek. Daria Tomicka

lek. Daria Tomicka

Ginekolog

Jestem specjalistką położnictwa i ginekologii. Ukończyłam Wydział Lekarski Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (2009r), a także studia podyplomowe na […]

Czytaj więcej
Sprawdź na Znany lekarz

Cennik

Usługa Cena usługi
USG tarczycy 200 zł
USG jamy brzusznej 200 zł
USG układu moczowego z oceną zalegania moczu 250 zł
USG węzłów chłonnych 200 zł
USG piersi 250
USG ślinianek 200 zł
USG tkanek miękkich (guzki, zgrubienia skóry) 200 zł
Konsultacja ginekologiczna z USG 300 zł
Konsultacja położnicza z USG 350 zł

Nasze centrum

Nasza klinika znajduje się w samym centrum dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz. Dojedziesz do nas wszystkimi środkami komunikacji miejskiej.

Jeśli poruszasz się samochodem możesz zaparkować na terenie Garnizonu, z tyłu budynku VIGO.

Do zobaczenia!

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Zostaw swoje dane kontaktowe. Zadzwonimy lub napiszemy do Ciebie maila.



    Skontaktuj się z nami

    Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 19:00. Skorzystaj z formularza kontaktowego zostawiając swoje dane kontaktowe lub skorzystaj z informacji zamieszczonych poniżej.

    Umów wizytę telefonicznie

    888 300 301

    Napisz na naszą skrzynkę mailową

    recepcja@medissmedical.pl

    80-280 Gdańsk

    Szymanowskiego 2

    FAQ

    Nie ma tutaj odpowiedzi na Twoje pytanie?

    Skontaktuj się z nami mailowo recepcja@medissmedical.pl lub poprzez formularz kontaktowy.

    Kontakt
    Czy w Mediss Medical jest ultrasonograf?

    Tak. Posiadamy ultrasonograf GE Voluson E10 BT21. Jest to jedno z najnowszych i najbardziej zaawansowanych urządzeń do badań ultrasonograficznych, zapewniające precyzyjne i wysokiej jakości obrazy diagnostyczne, dzięki czemu możliwa jest dokładna analiza struktur anatomicznych oraz diagnostyka różnych schorzeń.

    Czy badanie USG jest bezpieczne?

    Tak, badanie USG jest bezpieczne, nie wykorzystuje promieniowania jonizującego. Jest bezbolesne i nieinwazyjne.

    Czy konieczne jest specjalne przygotowanie do badania USG?

    W zależności od rodzaju badania, może być konieczne specjalne przygotowanie do wizyty, o czym poinformujemy przed wizytą.

    Czy badanie USG może być wykonywane u wszystkich pacjentów?

    Tak, badanie USG jest ogólnodostępne i może być przeprowadzane u pacjentów w różnym wieku.

    Czy aby umówić się na badanie usg konieczne jest skierowanie od lekarza?

    Skierowanie na badanie usg w Mediss Medical nie jest konieczne.

    Wypełnij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą i omówimy szczegóły Twojej wizyty.