Umów wizytę 888 300 301
Gdańsk, Szymanowskiego 2
Home Oferta Ortopedia
Ortopedia

Ortopedia

Kontuzje, choroby, a także wiele różnych innych dolegliwości związanych z narządami ruchu – każdy z przypadków wymaga indywidualnego i nowoczesnego leczenia. W Mediss Medical możecie Państwo skorzystać z profesjonalnego podejścia do każdego pacjenta, niezależnie od dolegliwości, jakie Was trapią. Działamy jako wielospecjalistyczna placówka, w której wykorzystujemy innowacyjne technologicznie metody leczenia schorzeń ortopedycznych, dzięki którym możemy pomóc w przypadku najróżniejszych chorób i dolegliwości. Nowoczesne metody diagnostyczne, a także wysoce zaawansowany sprzęt, w połączeniu z doświadczeniem i wysokimi kwalifikacjami naszej kadry – ortopedów i fizjoterapeutów – to pewność powrotu do zdrowia.

Więcej

Co oferujemy?

Specjalizujemy się w stawach barkowych, kolanowych, skokowych i biodrowych.

W Mediss Medical zajmujemy się:

  • ortopedią sportową
  • urazami i przeciążeniami stawów więzadeł, ścięgien i mięśni
  • leczymy zmiany urazowe narządu ruchu.
  • wykonujemy zabiegi z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej i oszczędzającej stawy,
  • iniekcje dostawowe, w tym do stawu biodrowego pod kontrolą USG, preparaty PRP, HA oraz sterydowe.

Jak pracujemy?

01

Pierwszym krokiem jest konsultacja ortopedyczna u naszego specjalisty, możesz się umówić telefonicznie, mailowo, poprzez formularz kontaktowy lub bezpośrednio na naszej stronie w zakładce umów wizytę.

02

W trakcie konsultacji lekarz zapyta Cię o powód wizyty, stan zdrowia oraz wszystkie inne okoliczności mogące mieć na niego wpływ. Pamiętaj, że udzielone przez Ciebie informacje istotnie wpłyną na zastosowany przebieg leczenia.

03

Lekarz wykona niezbędne badania i w razie potrzeby skieruje Cię na badania dodatkowe, aby na ich podstawie dokonać diagnozy i przekazać stosowne zalecenia.

04

W naszej klinice każdy Pacjent ma przypisanego opiekuna, który jest wsparciem i służy pomocą wtedy, kiedy tylko tego potrzebujesz.

Ortopedia to dziedzina medycyny, która kompleksowo zajmuje się chorobami układu kostno-stawowego oraz profilaktyką zdrowotną, której celem jest zapobieganie występowania schorzeń ortopedycznych.

Chirurgia urazowa (zwana również traumatologią narządu ruchu) to dziedzina bezpośrednio związana z ortopedią, która zajmuje się operacyjnymi zabiegami przeprowadzanymi w obrębie kości, stawów, mięśni oraz więzadeł.

Najczęstszymi powodami wizyt u ortopedy są kontuzje i urazy powstałe w skutek uprawiania sportu, jak również zespoły bólowe kręgosłupa, stawów barkowych, łokciowych, biodrowych, kolanowych, skokowych, oraz wiele innych.

Jeżeli dotknęła Cię któraś z poniższych dolegliwości powinieneś zgłosić się do ortopedy :

  • wszelkiego typu urazy układu ruchu: zwichnięcia, złamania, skręcenia
  • utrzymujący się ból kręgosłupa z występującymi stanami zapalnymi
  • problemy z ruchomością stawów i kończyn
  • obrzęki w obrębie układu ruchu
  • wady postawy wymagające korekcji: lordoza, kifoza, skolioza, płaskostopie itd.
  • zmiany przeciążeniowe kości i stawów: łokieć tenisisty, zespół cieśni nadgarstka itd.
  • złośliwe i niezłośliwe nowotwory kości

Konsultacje ortopedyczne 

Na konsultacje ortopedyczne zapraszamy osoby odczuwające dolegliwości związane z bólem, obrzękami, osłabieniem siły mięśniowej oraz ograniczeniem ruchomości kończyn i stawów. Ponadto, wszelkie poważne urazy mechaniczne, takie jak złamania kości, zwichnięcia stawów, stłuczenia czy przeciążenia, stanowią pilny powód do natychmiastowego skonsultowania się z ortopedą. Schorzenia przewlekłe i wrodzone, takie jak na przykład haluksy, wady postawy czy skrzywienia kręgosłupa, również wymagają specjalistycznej konsultacji ortopedycznej. Charakter takiej wizyty zależy od rodzaju dolegliwości oraz od wieku pacjenta i jego stanu ogólnego.

Jak się przygotować do wizyty u chirurga ortopedy?

W przypadku gdy wizyta dotyczy nagłego urazu np. skręcenia lub bólu po urazie, udajmy się do lekarza niezwłocznie. W przypadku schorzeń zdiagnozowanych wcześniej na wizytę należy zabrać ze sobą informacje o historii naszej choroby, wyniki badań obrazowych i laboratoryjnych. W przypadku wizyty o charakterze ogólnym – jeśli nie posiadamy dokumentacji medycznej, ułóżmy sobie pokrótce chronologicznie w pamięci przebieg naszych problemów

Jakie zabiegi wykonujemy w Mediss Medical?

Zastrzyki kwasem hialuronowym.

Kwas hialuronowy to substancja będąca jedną z najważniejszych składowych odżywczych dla ludzkiej skóry oraz mazi stawowej. Kwas hialuronowy jest substancją lepką i dzięki wstrzyknięciu  go bezpośredni do stawu jest on w stanie wytworzyć swoistą warstwę ochronno-odżywczą dla chrząstki stawowej. Dzięki temu, iż jest to również substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie jej podanie praktycznie nie wywołuje skutków ubocznych. Kwas hialuronowy nie jest lekiem, który może odbudować chrząstkę szklistą, a jedynie spowalnia jej procesy degeneracyjne. Działanie kwasu jest ograniczone czasowo i dla utrzymania jego działania należy go podawać co około 12 miesięcy. Zastosowanie kwasu hialuronowego w przypadku niewielkich uszkodzeń chrząstki  ma bardzo dobre efekty przeciwbólowe i przeciwzapalne.

W przypadku ortopedii nie ma większego sensu przyjmować suplementów zawierających hialuronian w postaci tabletek. Jeśli chcesz mieć pewność, że substancja ta trafi akurat w bolesny staw kolanowy, barkowy, czy biodrowy to należy go wprowadzić bezpośrednio w okolice chrząstki stawowej, a nie przez układ pokarmowy, a później krwionośny ponieważ szanse że wpłynie to korzystnie na nasze zdrowie są praktycznie zerowe .

Wstrzykniecie kwasu hialuronowego jest praktycznie bezbolesna (nie licząc samego wbicia igły), substancja zaaplikowana miejscowo w dużym stężeniu daje bardzo dużą gwarancję działania. Pacjenci często dostrzegają jej efekty praktycznie od pierwszych dni po zabiegu, jednak pełne działanie zastrzyku z kwasem hialuronowym pojawia się zazwyczaj po 2-3 tygodniach od podania.

 

Iniekcja steroidowa (blokada stawu) – na czym polega zabieg i kiedy się go stosuje?

Blokada stawu to prosty zabieg ortopedyczny, który stosuje się w celu zmniejszenia stanu zapalnego i złagodzenia bólu. Zaleca się ją pacjentom, którzy zmagają się z dolegliwościami, utrzymującymi się po urazie lub w przebiegu choroby. Blokada stawu, nazywana potocznie “zastrzykiem z kortyzolu”, polega na wstrzyknięciu środka steroidowego o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. To skuteczny i małoinwazyjny sposób leczenia pozwala uzyskać szybką poprawę, utrzymującą się od 2 tygodni do maksymalnie 6 miesięcy.

 

W zmieniony chorobowo staw podaje się metodą iniekcji (zastrzyku) jednocześnie dwa preparaty: znieczulający (lidokainę,) oraz przeciwzapalny (najczęściej steryd w postaci kortyzolu). Zastrzyki z kortyzonu sprawiają, że ognisko zapalne zmniejsza się, a wraz z nim zmniejszają się również dolegliwości bólowe.

Chociaż blokada stawu jest uznawana za metodę skuteczną, jest jednak tylko leczeniem objawowym, i nie eliminuje przyczyny występowania bólu.

Blokada sterydowa może poprawić samopoczucie pacjenta, przyspieszając przebieg rehabilitacji, nie można jednak wyeliminować samej choroby. Blokada stawu to działanie doraźne, i nie jest w stanie zastąpić ani rehabilitacji, ani leczenia przyczynowego, w tym również operacji. Blokada pozwala pokonać objawy, a nie chorobę, dlatego przed jej wykonaniem, należy najpierw podjąć inne metody leczenia bólu, takie jak:

–  zastosowanie plastrów leczniczych z diklofenakiem,

–  masaż,

–  ćwiczenia rozluźniające,

Blokadę sterydową wykonuje się dopiero wtedy, gdy inne formy leczenia nie przynoszą oczekiwanego rezultatu.

 

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?

Wskazaniem do zabiegu jest bardzo silny ból, oporny na wszelkie inne formy leczenia objawowego. Blokadę wykonuje się u pacjentów z różnymi chorobami i przypadłościami – po urazie, w przebiegu zmian zwyrodnieniowych, walczących z przewlekłym bólem o różnym podłożu. To także alternatywa dla tych, którzy z jakichś powodów nie mogą przyjmować doustnych leków przeciwbólowych. Blokadę sterydową przeprowadza się na wszystkich stawach objętych stanem zapalnym, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań.

Zabiegu nie wykonuje się u kobiet w ciąży oraz u pacjentów z:

  • uczuleniem na któryś ze składników leków.
  • zaburzeniami układu krzepnięcia,
  • infekcją ogólnoustrojową,
  • miejscowymi zmianami zapalnymi i ropnymi skóry,

Przykłady zastosowania:

  • palec trzaskający, reumatoidalne zapalenie stawu.
  • zmiany reumatyczne, gangliony.
  • zapalenie kaletki podbarkowej.
  • uraz kręgosłupa
  • rwa kulszowa,
  • uszkodzenia i zmiany chorobowe dysku
  • choroby stawy krzyżowo-biodrowego.
  • choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, zapalenie kaletek.

 

Nasi specjaliści

lek. Dominik Sojak

lek. Dominik Sojak

Ortopeda

Ukończyłem Gdański Uniwersytet medyczny w 2010 roku. Tytuł specjalisty Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu uzyskałem w 2018r. po zakończeniu […]

Czytaj więcej
Sprawdź na Znany lekarz

Cennik

Usługa Cena usługi
Konsultacja ortopedyczna 300 zł
Zabieg kwasem hialuronowym - 1 ampułka 1 ml 300 zł
Zabieg kwasem hialuronowym - 1 ampułka 4,8 ml 800 zł

Nasze centrum

Nasza klinika znajduje się w samym centrum dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz. Dojedziesz do nas wszystkimi środkami komunikacji miejskiej.

Jeśli poruszasz się samochodem możesz zaparkować na terenie Garnizonu, z tyłu budynku VIGO.

Do zobaczenia!

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Zostaw swoje dane kontaktowe. Zadzwonimy lub napiszemy do Ciebie maila.



    Skontaktuj się z nami

    Jesteśmy do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 19:00. Skorzystaj z formularza kontaktowego zostawiając swoje dane kontaktowe lub skorzystaj z informacji zamieszczonych poniżej.

    Umów wizytę telefonicznie

    888 300 301

    Napisz na naszą skrzynkę mailową

    recepcja@medissmedical.pl

    80-280 Gdańsk

    Szymanowskiego 2

    FAQ

    Nie ma tutaj odpowiedzi na Twoje pytanie?

    Skontaktuj się z nami mailowo recepcja@medissmedical.pl lub poprzez formularz kontaktowy.

    Kontakt
    Czy ortopeda robi usg na wizycie?

    Lekarz ortopeda na wizycie może wykonać badanie USG. Takie badanie USG ortopedyczne jest szybkie, nieinwazyjne i bardzo skuteczne w postawieniu diagnozy na przykład przy bólu kolan.

    W jakim wieku wizyta u ortopedy jest najbardziej potrzebna?

    Pacjenci wymagają konsultacji ortopedycznej w każdym wieku. Specjalista ortopeda zajmuje się schorzeniami dotykającymi człowieka w ciągu całego jego życia – od wad genetycznych w okresie niemowlęcym poprzez zaburzenia rozwojowe aż do nabytych patologii układu ruchu i schorzeń rozwijających się wraz z postępem wieku. Na każdym etapie życia człowieka ortopeda jest specjalistą niezbędnym:

    • u noworodków ortopeda sprawdza wszystkie narządy ruchu i wykonuje USG stawów biodrowych,
    • u dzieci starszych sprawdza postawę dziecka, rozwój mięśni i stawów, wyklucza ewentualne choroby narządów ruchu okresu dojrzewania,
    • młodzi aktywni sportowo pacjenci zgłaszają się do ortopedy z powodu urazów i przeciążeń narządów ruchu oraz kontuzji sportowych,
    • pacjenci wykonujący pracę biurową lub fizyczną odwiedzają ortopedę w związku z chorobami kręgosłupa czy stawów,
    • osoby starsze potrzebują porady ortopedy głównie z powodu dolegliwości związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów.
    Kiedy należy umówić się do ortopedy?

    Najczęstszymi i najbardziej oczywistymi objawami wskazującymi na konieczność wizyty u ortopedy są dolegliwości objawiające się bólem, obrzękami, osłabieniem siły mięśniowej, ograniczeniami ruchomość kończyn i stawów. Wszelkie poważniejsze urazy mechaniczne narządu ruchu czyli złamania kości, zwichnięcia stawów, stłuczenia, przeciążenia są także powodem do natychmiastowej wizyty u ortopedy. Wreszcie schorzenia przewlekłe i wrodzone takie jak np. haluksy, wady postawy, skrzywienia kręgosłupa wymagają konsultacji ortopedycznej. Oto najważniejsze ogólne objawy nieprawidłowości ortopedycznych:

    • sztywność, drętwienie i mrowienie palców lub całych kończyn · osłabienie siły mięśniowej,
    • obrzęki stawów,
    • zniekształcenia kości,
    • przykurcze,
    • zgrubienia i bolesności ścięgien,
    • problem z utrzymaniem przedmiotów w dłoni,
    • zauważalne odchylenia palców stopy i towarzyszący temu dyskomfort podczas chodzenia,
    • wygięcie kręgosłupa na bok w części piersiowej,
    • długotrwałe bóle mięśni, stawów, kończyn, kości i kręgosłupa o nieznanej przyczynie,
    • ograniczenia zakresu ruchomością kończyn bądź stawów, przeskakiwanie, zablokowanie, trzaski w stawach
    Co leczy ortopeda?

    Dolegliwości ortopedyczne – czyli te, które dotykają narząd ruchu, można podzielić na kilka zasadniczych grupy:

    • wady wrodzone – np. kręcz szyjny, stopa końsko-szpotawa, kolano przygięte;
    • choroby zwyrodnieniowe – np. choroba zwyrodnieniowa stawów, guzki Heberdena, guzki Boucharda, choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa;
    • urazy i kontuzje – czyli złamania kości, zwichnięcia i skręcenia stawu;
    • choroby zapalne stawów – np. reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, gorączka reumatyczna, młodzieńcze zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów;
    • choroby metaboliczne kości – np. osteoporoza, osteomalacja; · choroby nowotworowe wywodzące się z tkanki kostnej (kostniaki), chrzęstnej (chrzęstniaki), włóknistej (włókniaki) oraz wyrośla chrzęstno-kostne i guzy osteolityczne;
    • artropatie czyli choroby stawów wywołane czynnikami zakaźnymi, np. ropne zapalenie stawów wywołane przez gronkowce, pneumokoki, paciorkowce, meningokoki, gruźlicze zapalenie stawów;
    • wady postawy – kifoza, lordoza, skolioza;
    • uszkodzenia nerwów obwodowych czyli neuropatie – np. rwa kulszowa, zespół cieśni nadgarstka, zespół Rotha, neuropatia strzałkowa;
    • choroby nerwowo-mięśniowe – np. mózgowe porażenie dziecięce, przepuklina oponowo-rdzeniowa.
    Jakie są najważniejsze metody leczenia ortopedycznego?

    Tak jak rozległa jest dziedzina ortopedii i liczne choroby ortopedyczne, tak bogaty jest wachlarz dostępnych metod leczenia i terapii. Specjalista ortopeda ma do dyspozycji:

    • leczenie farmakologiczne – którego ogromne znaczenie w ortopedii wynika z występujących dolegliwości bólowych towarzyszących chorobom narządu ruchu,
    • leczenie zachowawcze – czyli wszelkie formy unieruchamiania i stabilizacji,
    • leczenie operacyjne – obejmujące cały zestaw zabiegów operacyjnych inwazyjnych i małoinwazyjnych np. stabilizacje złamań, wstawianie endoprotez stawów, rekonstrukcje więzadeł, usuwanie guzów tkanki kostnej, przeszczepy,
    • fizjoterapię – złożoną z różnego rodzaju ćwiczeń dobranych indywidualnie do schorzenia, stanu i wieku pacjenta, a także terapie manualne, zastosowanie prądów, ultradźwięków, laseroterapii, magnetoterapii, krioterapii, elektroterapii oraz kinesiotapingu.
    Kiedy iść z bólem stawów do ortopedy a kiedy do fizjoterapeuty?

    Każdy Pacjent cierpiący na ból stawów musi w pierwszej kolejności pójść do fizjoterapeuty. Dopiero, gdy ten nie jest w stanie mu pomóc, powinien udać się na wizytę do ortopedy.

    Wypełnij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą i omówimy szczegóły Twojej wizyty.